Diskriminace na trhu práce

 

 

Na co si dát při tvorbě pracovní nabídky dobrý pozor

 

Při tvorbě pracovní nabídky nezapomínejte na platnou legislativu státu nebo země, ve které pracovní nabídku vytváříte.

Inzerce práce by neměla být pro uchazeče diskriminační.

Požadavky věku či pohlaví pro výkon práce mohou být posuzovány negativně jak uchazeči o práci, tak i příslušnými orgány státní správy.

 

Zákaz diskriminace je obsažen v zákoníku práce, v zákonu o zaměstnanosti i ve speciálním antidiskriminačním zákoně č. 198/2009 Sb. (zákon o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací…). V zásadě zaměstnavatelé nesmějí diskriminovat uchazeče o práci, ať už by bylo důvodem náboženské vyznání, rasa, národnost, pohlaví, věk, či zdravotní stav.

 

Typický příklad diskriminace

 

Například pokud inzerujete  "Hledáme spolehlivou paní na úklid", dopouštíte se tak dle zákona diskriminace. Hlavní problém je ve slovíčku "paní", ano je to tak, jde totiž o diskriminaci na základě pohlaví, byť jde o diskriminaci nevědomou, založenou na stereotypu, že uklízečky, a učitelky jsou prostě jen ženy. Obzvláště slovo uklízečka se běžně ani v mužském rodu nepoužívá. Stejně tak by bylo problematické samotné slovo uklízečka, neboť pokud se v českém jazyce používá rodově neutrální název, ten je vždy v rodě mužském.

Korektní forma inzerátu by tedy měla znít takto "Hledáme spolehlivého pracovníka na úklid" nebo "Hledáme spolehlivého uklízeče, nebo uklízečku"

 

 

Nejčastější druhy diskriminace

 

- zaměstnavatel nesmí bezdůvodně vyžadovat dobrý zdravotní stav. Požadavek na bezproblémovou kondici, fyzický a zdravotní stav je součástí mnoha inzerátů, většinou však nezákonně

 

- zaměstnavatel nesmí národnostně diskriminovat, jednoduše to znamená, že jakkoliv můžete samozřejmě chtít, aby váš zaměstnanec uměl dobře česky, nesmíte to řešit například tak, že vystavíte inzerát "práce je pouze pro Čechy"

 

- zaměstnavatel by také neměl věkově diskriminovat, přitom je to často viditelná praktika. Lidé po padesátce by tak mohli dlouze vyprávět, jak často se s tímto nešvarem v inzerci setkávají při hledání nové práce. Ovšem například nezákonné je i to, když hledáte "mladého kolegu do fajn kolektivu"

 

 

více informací najdete na: www.portal.mpsv.cz | Portál Ministerstva práce a sociálních věcí

 

 

Personalistka.cz

----------------

Navštivte také informační a poradenské stránky společnosti 123jobs Media s.r.o. :

www.prace-tip.cz | www.dobra-prace-inzerce.cz | www.volna-mista-inzerce.cz | www.nesolidnizamestnavatel.cz | www.nesolidni-zamestnavatel.cz | www.myjobsi.online | www.pracovni-poradna.cz